Новини

Шведський науковець Клас Ґрінелл: «Послідовників руху «Хізмет» було обрано “жертвами”»

Минулого тижня шведський учений Клас Ґрінелл, який є автором книги «Заколот, імам та рух “Хізмет”», організував у «Zoom»і семінар за участю турецьких та шведських слухачів.

За інформацією, оприлюдненою журналістом «TR724»                        Ількером Доаном, під час відеоконференції Ґрінелл виступив із гучними заявами про Туреччину, Ердоана, рух «Хізмет» та події 15 липня.

Закцентувавши на тому, що протягом тривалого часу досліджував діяльність руху «Хізмет», завдяки чому зумів критично підійти до її оцінки, Ґрінелл зауважив, що особливо прискіпливо аналізував саме звинувачення його адептів у «шпіонажі». Ґрінелл сказав наступне: «Я дійшов висновку про те, що усі ці закиди – це просто змова, отже я не думаю, що серед хізметівців є бодай один таємний агент».

МИРОТВОРЧІСТЬ – ЦЕ ТЕ, ЩО ВІДРІЗНЯЄ ҐЮЛЕНА ВІД ІНШИХ

Наголошуючи на тому, що послідовників руху «Хізмет» просто обрали «жертвами», через що оголошення їхньої ініціативи «терористичною організацією» є абсолютно безпідставним, Клас Ґрінелл надав             Фетхуллаху Ґюлену таку характеристику: «Ґюленові, на відміну від інших прогресивно і навіть революційно налаштованих діячів, вдалося стати справжнім натхненником реальних змін… Визначною особливістю Ґюлена, що відрізняє його від таких знаних сучасних теологів, як Тарик Рамазан і    Фарід Изак, є [його] прагнення до миру».

Гостем нещодавнього семінару, організованого платформою «Merhaba İnfomedia», став науковець Клас Ґрінелл, який є автором книги «Заколот, імам та рух “Хізмет”». Ґрінелл говорив, зокрема, про те, що на фоні загострення політичної ситуації в очолюваній Ердоаном Туреччині країна невпинно рухається до авторитаризму. Учений також торкнувся питання ролі, яку «заколот 15 липня» відіграв у формуванні нового політичного режиму. Зазначивши, що ключові політичні персони виставили «Фетхуллаха Ґюлена та прихильників його концепції» своїми ворогами й антигероями, Ґрінелл поділився важливими спостереженнями із цього приводу.

ҐЮЛЕН ВИДІЛЯЄТЬСЯ З-ПОМІЖ ІНШИХ СВОЇМ ПРАГНЕННЯМ ДО МИРУ

«Фетхуллах Ґюлен став однією з найцікавіших фігур сучасності у глобалізованому світі, що сформувався після 2016 року… Ґюлен, на відміну від інших прогресивно і навіть революційно налаштованих діячів, зумів стати справжнім натхненником реальних змін… Визначною особливістю Ґюлена, що відрізняє його від таких знаних сучасних теологів, як Тарик Рамазан і     Фарід Изак, є його прагнення до миру.

Він виніс ідею про мирне співіснування у сучасному світі на перший план своєї концепції, надихнувши на це й інших. Сьогодні (на тлі останніх політичних подій у Туреччині) у наукових колах нелегко просувати особистість Ґюлена як проповідника і теолога, оскільки у такому випадку колеги одразу ж починають називати тебе адептом його учення…».

ПОСЛІДОВНИКІВ РУХУ «ХІЗМЕТ» ОБРАЛИ «МІШЕННЮ»

 «Я й досі продовжую досліджувати імовірні зв’язки джемаату з політикумом; у цьому контексті актуальними залишаються питання, стосовні справи Аділя Окюза й того, що він шукав на військово-повітряній базі Акинджи у ніч, коли було здійснено спробу перевороту… Якщо після всього цього «Хізмет» вистоїть, його прихильникам, відповідаючи на подібні запитання,  необхідно буде висловлюватися конкретніше і відкритіше. Не слід розуміти цю мою фразу як свідчення того, що я сумніваюся в існуванні теорії змови. Я не вірю ані у правдивість заколоту, ані у те, що хізметівці хотіли захопити владу у державі. Однак абсолютно очевидним є й те, що послідовники руху володіли певною силою, якою хтось прагнув скористатися задля досягнення власної мети… Те, що навіть відповідальність за події у парку «Ґезі» намагалися перекласти на активістів «Хізмету», промовисто свідчить про те, що їх просто обрали “жертвами”».

ЗВИНУВАЧЕННЯ У «ТЕРОРИЗМІ» Є БЕЗПІДСТАВНИМИ

«У Туреччині спостерігаються численні спекуляції на діяльності джемаату. Сотні тисяч людей було заарештовано і позбавлено роботи. Унаслідок гонінь мільйони громадян зазнали відчутної шкоди. Ніби цього було недостатньо, їм іще й абсолютно безпідставно закидали причетність до тероризму. У результаті ґрунтовних досліджень я дійшов висновку про те, що «Хізмет» немає жодного стосунку до терористичних угрупувань…

У найгіршому випадку – деякі судді й прокурори, що розглядали справу  «Ергенекону», а також, імовірно, кілька поліцейських могли локально вдаватися до певних дій під тиском уряду. Прикметно, що стосунок до діяльності цих чиновників мав не стільки Ґюлен, скільки Ердоан – навіть якщо вони й були учасниками «Хізмету»…».

НЕ МОЖНА ІНКРИМІНУВАТИ «ХІЗМЕТУ» ЗЛОЧИНИ, СКОЄНІ КОНКРЕТНИМИ ОСОБАМИ

 «Із заколотом виникла схожа ситуація… Існує вірогідність того, що дехто з хізметівців долучився до спроби здійснення перевороту, але це не означає, що до цього їх спонукали саме ідеологи руху, тому слід усвідомлювати те, що вони чинили ці дії із власної волі, а це покладає відповідальність за них лише на них самих… Ніхто не знає про таких активістів достеменно, адже офіційних підтверджень цьому немає. Однак слід наголосити на тому, що від них ніколи не лунали відверті заклики громадськості до насильницьких дій, збройних нападів і тероризму. Можна сказати, що через причетність до діяльності джемаату постраждали лише деякі журналісти, такі, як, приміром, Ахмет Шик. Зрештою, у чому б джемаат не був винним, ті утиски і знущання, на які наразилися його учасники, аж ніяк не виправдовують тих, хто їх чинив».

ЖИТИ У СВОЇЙ ДЕРЖАВІ – ЦЕ ПРАВО КОЖНОГО

ГРОМАДЯНИНА

Відповідаючи на коментар одного зі слухачів, який нагадав про те, що «людям, які працювали у державних установах Туреччини, будучи учасниками джемаату, висували звинувачення», Ґрінелл сказав наступне: «Жити у рідній державі – це невід’ємне право кожного громадянина. Те, як він проводить свій вільний час у приватному житті – яких релігійних переконань дотримується, яким спортом займається, − є лише його особистою справою, тому не має жодного відношення до його роботи. У законодавстві Швеції навіть передбачено можливість висловлення зауважень роботодавцеві [із приводу втручання в особисте життя]».

Related Posts