Новини

У Молдові ув’язнили голову розвідки, який стоїть за викраденням турецьких педагогів

Молдова ухвалила рішення про ув’язнення колишнього голови Секретної служби розвідки (SIS) Василє Ботнарі, за згодою якого з країни було насильно вивезено турецьких педагогів. Суд зобов’язав Ботнарі сплатити штраф у розмірі 125-ти тис. доларів, який Європейський суд із прав людини постановив стягнути з уряду Молдови за те, що заподіяв винуватець.

Емір Коркмаз, 10 вересня 2020 року

У Молдові колишнього очільника Секретної служби розвідки (SIS) Василє Ботнарі, причетного до викрадення турецьких педагогів, засудили до позбавлення волі й виплати матеріальної компенсації. За рішенням суду, Ботнарі має сплатити штраф на суму 125 тис. доларів, виписаний молдавському уряду Європейським судом з прав людини внаслідок дій названого службовця.

Генеральний прокурор Молдови Олександр Стояногло, який турецькою мовою вибачився перед постраждалою стороною ще під час прес-конференції з нагоди повернення 7 викрадених педагогів на батьківщину, у вівторок дав телевізійне інтерв’ю, в якому повідомив про “відтерміноване” ув’язнення колишнього голови Молдавської розвідувальної служби (у системі SIS), засудженого за результатами вкрай нелегкого процесу повернення групи турецьких педагогів у рідну державу.

ОГОЛОШЕННЯ ТАЄМНОГО РІШЕННЯ СУДУ ПІД ТИСКОМ МЕДІА

Відповідно до новини, опублікованої на веб-порталі “BalkanInsight”, генеральний прокурор Стояногло поінформував про те, що судовий процес проти колишнього голови спецслужби, розпочатий ще два роки тому після повернення викрадених педагогів до Туреччини,  завершився лише місяць тому. За словами генерального прокурора, рішення, ухвалене минулого місяця, було, власне кажучи, таємним, і він додав, що під тиском медіа “він змушений був звернутися до суду із проханням дозволити оприлюднити бодай короткий зміст постанови”. Отримавши дозвіл,  Стояногло опублікував резюме “таємної” ухвали, зазначивши, що “відповідно до рішення суду, Василє Ботнарі, колишнього очільника розвідувальної служби, було із запізненням засуджено до ув’язнення і зобов’язано сплатити грошове відшкодування”. Внаслідок скандалу, що спалахнув на цьому ґрунті, Ботнарі було звільнено із посади.  

ГОЛОВА РОЗВІДКИ МУСИТИМЕ ПОКРИТИ УСІ ВИТРАТИ

Стояногло, зокрема, сповістив про те, що, за рішенням Європейського суду з прав людини, куди подали позови 5-ро з певернених до Туреччини педагогів, Молдову було визнано винною у правопорушенні, через що названа інстанція зобов’язала країну сплатити штраф на суму 125 тис. євро. Генпрокурор підкреслив, що цю суму було стягнуто саме з колишнього голови розвідки. Таким чином, попередньому очільникові секретної служби довелося власним коштом сплатити заборгованість, нараховану державі через його необачну згоду на викрадення 7 турецьких педагогів з Молдови.

До того ж, колись головному представнику Секретної служби розвідки (SIS) було офіційно наказано сплатити штраф у розмірі         19 тис. євро за експлуатацію літака під час викрадення семи викладачів.

ОПЕРАЦІЯ, ЗДІЙСНЕНА СПІЛЬНО З ОРГАНІЗАЦІЄЮ НАЦІОНАЛЬНОЇ РОЗВІДКИ ТУРЕЧЧИНИ

Два роки тому, у вересні, молдавськими спецслужбами було здійснено спільну операцію з турецькою розвідкою, в результаті якої сімох турецьких педагогів, що викладали у приватному ліцеї “Orizont” у Молдові, було силоміць вивезено з країни і доправлено до Туреччини.

СУД УХВАЛИВ ТАЄМНЕ РІШЕННЯ

Із невідомих причин судовий вирок щодо колишнього голови молдавської спецслужби до останнього тримали у таємниці. Ботнарі визнав себе винним в усьому, що йому інкримінували у позові, й узяв на себе повну відповідальність за накази, які віддавав. Однак Стояногло висловив припущення про те, що на колишнього очільника розвідки чинили тиск “ззовні”, змушуючи виконувати політично вмотивовані приписи.

Ботнарі, який став єдиним підсудним у Молдові, покараним за інцидент із турецькими викладачами після їхнього повернення на батьківщину, був звинувачений в “організації примусового вивезення із країни іноземних громадян, не маючи на це повноважень”. Для отримання права депортувати іноземців з Молдови місцеві держслужбовці повинні дочекатися завершення розслідування Міграційної служби й ухвалення відповідного судового рішення.

“У СПРАВІ ФІГУРУЮТЬ І ІНШІ”

Генпрокурор Стояногло зазначив, що “у справі фігурували й [інші] люди, яких згодом відсторонили від карного розслідування, упевнившись у хибності їхньої причетності до інциденту”. Після цієї заяви молдавська преса почала дослідження справ інших посадовців, які мають стосунок до цього випадку. Журналіст газети “Jurnal” Алекс Козер, який жорстко розкритикував генерального прокурора і таємність судового рішення, сказав таке: “Голова розвідки не має права одноосібно приймати рішення, здатні підірвати і знищити авторитет усієї країни. Необхідно вислухати пояснення й усіх інших фігурантів справи”. Він заявив, що до неї причетні й деякі міністри та депутати, імена яких він назвав. Він також піддав нищівній критиці таємне рішення, ухвалене судом, і відчутну обмеженість інформації, наданої громадськості. Він закликав до ув’язнення колишнього очільника розвідки за його протиправні дії.

Усіх педагогів, насильно доправлених до Туреччини, було засуджено до тривалого ув’язнення строком від шести з половиною до дванадцяти років.

Related Posts