Вогні На Шляху Твори Ф. Ґюлен

Мета і засоби

Приступаючи до справи і здійснюючи наступний важливий крок, потрібно спочатку визначитися з завданнями, аби потім не заплутатися в коштах. Якщо на шляху служіння народу не вказати духовно вірний шлях і не визначити вірну мету, думки збентежаться, а ті, хто став на цей шлях, стануть жертвами цих думок.

**

Думки завжди мають бути зайняті перш за все метою. В протилежному випадку людина може стати жертвою хаосу, який посяде в її розумі. Багато було розпочато прекрасних справ, які загинули через те, що люди почали плутати мету з засобами. І не лише загинули і виявилися безплідними, але й залишили позад себе великий шлейф злості та ненависті.

**

Кожна людина дії перш за все має орієнтуватися на волю і бажання Великого Творця і має прагнути догодити Йому. В протилежному випадку вона, сама того не помічаючи, почне орієнтуватися на зовсім інші цілі, які стануть її ідолами і божествами. Неправда стане перед нею в обрисі істини. Емоції і примхи, які обернулися на думку, заволодіють її розумом. І думаючи, що здійснює подвиг в ім’я віри, вона почне один за другим здійснювати злочини…

**

Найменша часточка того, що зроблено заради Всевишнього, яскравіша за Сонце, крапелька подібна до океану, а мить рівноцінна вічності. А якщо це так, то навіть якщо ви перетворите на рай цілі світи, але не тим шляхом, який угодний Аллаху, то це не буде мати жодної вартості й жодного значення, і лише важким тягарем відповідальності впаде на ваші плечі.

**

Усе, що служить досягненню мети, є цінним в залежності від того, наскільки досконалим засобом воно є. Ось чому на всі ті засоби, які не приводять до мети і навіть складають перепони на шляху до її досягнення, завжди падали прокляття. І ось з якої причини ті самі прокляття падали на земне життя. Хоча з точки зору того, як досконало відбиває вона Божественні Імена і наскільки величною сукупністю красот вона є, Землю не можна не любити і не можна нею не захоплюватися.

**

Існує багато засобів і шляхів служіння істині. Й кожен з них цінний настільки, наскільки він здатний розвинути в людині повагу і прихильність до істини і справедливості. Якщо чиясь оселя окрилює своїх мешканців істинним знанням («ма’ріфат»), якщо храм породжує в душах людей, які зібралися під його куполами, думку про вічність, і якщо школа наповнює серця своїх учнів надією і вірою, то це значить, що кожне з цих трьох місць виконує свою місію, і з цієї причини воно є священним. Але якщо це не так, якщо вони не відповідають покладеним на них надіям, то це значить, що кожне з них – це наступна зла пастка, яка не дозволяє людині досягти своєї святої мети. Те саме можна сказати про різного роду організації, гуртки, фонди, партії!..

**

Кожен засновник будь-якої установи чи іституту – незалежно від ступеня їх значення – якомога частіше має думати про основну мету, заради якої він його заснував, аби не зійти з свого курсу і щоб його діяльність могла принести очікувані результати. В протилежному випадку, пансіони й школи, мету створення яких було забуто, подібно до людини, яка забула, заради чого вона була створена, почнуть наслідувати абсолютно інший і шкідливий для них самих шлях, і ніколи не досягнуть своєї задуманої мети.

**

Замкненість на власному мисленні, спроба монополізувати думку і невміння бачити чужу правоту є ні що інше, як прояв залежності від засобів і відсутність наближення до мети. Чим, як не проявом хибності вищої мети є злість і ненависть до всіх тих, хто поділяє з тобою одні й ті самі почуття й думки? Ці нікчемні чудовиська, добровільні раби власної плоті, які намагаються правити світом за законами своєї викривленої «геометрії»!..

Related Posts