Вогні На Шляху Твори Ф. Ґюлен

Обережність

Обережність необхідна для того, аби попередити вірогідність поразки й не хапатися потім за голову. І скільки існує людей, які без відповідної підготовки пускаються в які-небудь починання, а в результаті або опиняються у розбитих ночв, або починають критикувати долю. Так-так, спочатку вони здійснюють помилки при прийнятті необхідних заходів, а потім в своїй поразці звинуватять долю.

**

В залежності від того, наскільки велика і серйозна мета того чи того починання, настільки важливий сам підготовчий етап і та обережність, яку ми маємо проявляти перш, аніж приступимо до виконання свого задуму. Тому, якщо людина – у відповідності з ступенем величини тої відповідальності, яку вона на себе взяла – не проведе попередніх розрахунків з урахуванням всіх «плюсів» і «мінусів» і попередньо не приведе все до порядку, то це означатиме, що вона або авантюрист і несерйозна людина, або просто нерозумна. А активність таких нерозумних, як правило, буває небезпечніша за їхнє бездіяння.

**

Обережність і передбачливість, які виявляє людина в ім’я досягнення своїх намірів і очікуваних результатів, самі по собі представляють значний капітал. Найменша слабкість чи упущення, проявлені тут, відносяться до числа великих помилок, за які їй потім прийдеться відповідати. Розумна людина – це людина, яка уміє передбачити й наперед підготуватися до всіх «побічнх ефектів» і шкідливих явищ, з якими їй судилося стикнутися. Як говорили наші предки, «ти маєш схопити злодія до того, як він зможе тебе обікрасти», аби не звинувачувати потім у своїх невдачах його або свою долю.

**

Перш ніж приступити до якоїсь справи, людина має наперед все обдумати, скласти план і задіяти все, що є необхідним, для досягнення її задуму. І вона повиння старатися максимально уникати всього того, що не обіцяє їй ні матеріальну, ні моральну чи духовну користь. А той, хто не рахується з цими правилами, той займаеться пустою і беззмістовною справою, що свідчить про недорозвиненість його розуму і про те, що він ще не попрощався з дитинством.

**

Людина по-справжньому проявляє себе тоді, коли вона може досягти успіху всупереч найтяжчим випробуванням і найскладнішим умовам. А обов’язки, які ти призваний виконувати в таких умовах, можуть бути успішно виконані лише при наявності хорошої підготовки і раціонального планування. Тому можна сказати, що цінність людини прямо пропорційна її успіхам, а її успіхи – прямо пропорційні її передбачливості й умінню приймати вірні рішення.

**

Не можна плутати обережність з боягузством, а непередбачливість – з хоробрістю. Хоча, якщо у випадку з обережністю дійти до краю, то це й може нанести значної шкоди, однак подібна шкода, як правило, буває локальною і її можливо усунути. А ось самовпевненість тих, хто плутає непередбачливість з мужністю і їхнє донкіхотство, завжди несуть з собою небезпеку й великий ризик.

**

Велич людини в очах Всевишнього вимірюється величчю її мети і самовідданої праці в ім’я її досягнення. Вони ж вимірюються її здатністю надавати перевагу чужій радості своїй власній. Невже можна уявити собі більшу самовідданість, ніж уміння поступитися власною честю і достоїнством заради інтересів суспільства, вчасно зупинитися й проковтнути свій гнів там, де ти маєш направити його на когось чи добровільно позбавити себе свого власного щастя?!

**

Було б нерозумним вважати, що полководець не має потреби вести точні розрахунки і прцювати над планами військових дій, а достатньо лише надіятися на хоробрість своїх солдат. Так само сліпа надія на сміливість як на єдину можливість успіху і невіра в ефективність планування і передбачливості, є не меншою дурницею.

**

Не лише сама спроба здійснити щось, але й попередня передбачливість є молитвою, зверненою до Всевишнього в очікуванні Його дозволу. Як сама спроба, так і передбачливість є двома сторонами одної істини. Недолік, який проявився на одній з цих стадій, може зупинити благу волю Господню й стати причиною поразки. А безпомилковість дій і правильність шляху може гарантуватися лише достатньою передбачливістю й проникливістю. Які щасливі ті, хто це розуміє!..

Related Posts