Воля означає неприйняття духом якихось обмежень, крім вищих цінностей і його непідкоренісь якимсь принципам, окрім добра і праведності.

**

Досить у світі людей, які навіть перебуваючи в кайданах і колодках продовжують вільно підніматися в безмежні простори своєї душі й ніколи не відчувають жодних обмежень і втрат. І досить є людей, яким попри всю ту царственну велич і багатство – які здатні заморочити голову будь-кому – які їх оточують, так і не вдається хоч на мить відчути в собі навіть крихітну частку тієї справжньої свободи.

**

Ті, хто бачить у волевиявленні абсолютну відсутність будь-яких меж, свідомо чи ні, але прирівнюють свободу людини до свободи звірів. Адже в дійсності свобода, якої так прагнуть ці «свободолюбиві» душі заради задоволення своїх темних пристрастей – це ні що інше, ніж тваринний спосіб життя. У той час, як людина є достойною такої свободи, яка знищує всі ті перепони, що перешкоджають їй піднестися до небес людяності.

**

Під волею ми можемо розуміти звільнення розуму від усіх перепон, що заважають його духовному та матеріальному розвиткові, але за умови додержання усіх моральних норм.

**

Воля полягає в тому, щоб людина могла робити все, що вважатиме за потрібне, але додержуючись справедливості й не наносячи шкоди іншим людям.

**

Прийнятною є лише та воля, яка долучена до цивілізації. А цивілізованою є та воля, яка пов’язана алмазовими ланцюгами віри й моральності та підперезана золотими поясами праведної думки.

**

Воля, яка не співвідноситься з духовною думкою й релігійним почуттям, не поважає моральність і сама не здатна розвинути в людині благородні достоїнства, подібна до зарази, котру ненавидить, зневажає й якої уникає всякий народ. Суспільство, яке примирилося до цієї зарази, не лише рано чи пізно позбавиться спокою, але й неминуче залишиться в повній самоті.

Related Posts