Вогні На Шляху Твори Ф. Ґюлен

Мистецтво

Мистецтво – це дух прогресу й один з важливих шляхів, якими має йти людина, аби розвинути свої почуття. Нещасні таланти, які втратили можливість користуватися цим шляхом, подібно до людей, яких розбив параліч, усе своє життя проведуть в напівмертвому стані.

**

Мистецтво подібне до чарівного ключа, здатного відкрити таємні скарби. Варто вам відкрити двері, які ведуть до цих скарбів, як думка набуває образності, а фантазія набуває плоті.

**

Якщо й існує крилатий кінь думки, здатний переносити людину в безмежні глибини океанів або в нескінченні простори й висоти неба, то, безумовно, це мистецтво. Завдяки йому людина може направити свій корабель у будь-який кінець Землі й неба, набути надчасового й надпросторового сприйяття.

**

Верховенство мистецтва в усіх тих факторах, які при збереженні почуттів людини вказують їм на все нові й нові висоти та сприяють переходу тонких і чуттєвих душ з однієї глибини в іншу. Якби не мистецтво, ми не мали би можливості побачити в світі відкриттів і винаходів людини жодної з тих красот, які існують на даний момент. А ті душі, запалені творчим покликом, так і прожили б своє життя в порожнечі, понесли б разом з собою в могилу всі свої проекти, плани й уявлення…

**

Першою «картиною», яка відбила в собі внутрішні глибини людини, є мистецтво. Саме завдяки йому найглибші почуття й думки, найдивовижніші знахідки, найщиріші бажання були відмічені й записані як на платівку й тим самим дійсно набули безсмертя.

**

Чи не завдяки тому, що мистецтво стало супутником віри, наш дивовижний світ перетворився в найліпшу галерею мистецтв, прикрашену величними храмами, спрямованими – подібно вказівним пальцям – вгору мінаретами, прекрасними мотивами та орнаментами на мармурі, кожен з яких – це ще одна добра звістка, блискучими шедеврами каліграфії та позолоти, інкрустаціями, не підвладними часу, візерунками, такими ж прекрасними, витонченими, як крила метелика.

**

Справжнє знання проявляється в мистецтві. І той, хто не зміг проявити себе чимось в мистецтві, навряд чи володіє серйозним знанням.

**

Динаміка здібностей людей значною мірою пов’язана з духом мистецтва. Й людина, яка жодним чином не проявляє себе в мистецтві, якщо й не мертва, але й по-справжньому живою також вважатися не може.

**

Усі намагання в сфері мистецтва, які не зустрічають схвального прийому у справжніх знавців і цінителів, є плодом невміння розрізняти дух і форму.
**

Немає жодного сумніву в тому, що любов і повага до якогось витвору мистецтва звернені не саме до нього, а до красоти його змісту й майстерності того, кому воно належить.

**

Саме мистецтво здатне зробити так, щоб просте залізо стало дорожчим за золото, а мідь – благороднішою за бронзу. Саме завдяки йому найдешевші матеріали набувають такої цінності, з якою не можуть порівнятися ні золото, ні срібло, ні алмази.

**

Не лише всі витончені мистецтва, які гармоніюють з нашим способом мислення, є безсмертними дарами чистих і благодатних душ всьому людству, але такими ж дарами тонкого сприйняття та майстерності є звичайний годинник, який вказує нам на час, і окуляри, які дозволяють нам бачити те, що наші очі вже не в змозі бачити, засоби зв’язку, що зменшують відстань між людьми, й телевізори, які приносять прямо до наших ніг далекі образи, поїзди, автобуси й літаки, які переносять нас з одного місця в друге, й супутники, й космічні кораблі, а також усі інші засоби, які служать людині.

**

Усі ті душі, які не здатні сприймати мистецтво, складаються лише з мас нечутливих людей, чиє існування мало чим відрізняється від їхнього неіснування, і які не лише не здатні бути корисними собі, своїм сім’ям і своєму народові, але навіть можуть зашкодити їм.

Related Posts