Вогні На Шляху Твори Ф. Ґюлен

Секрет і вміння берегти таємницю

Секрет подібний до джерела сили, якій неможливо виявляти супротив, та – армії, яку неможливо перемогти.

**

Секрет – це честь. Людина, яка може зберегти його – незалежно від того, кому він належить – це людина, здатна зберегти свою честь. А людина, яка розкрила його – це той, хто не здатний зберегти своє ім’я незаплямованим, і який не знає, до якої міри це важливо.

**

Є такі справи, в яких тайна подібна до могутнього Хизра, який завжди встигає на допомогу. Й поки ти її зберігаєш, благовоління Господнє не покине тебе.

**

Мовчання – це також мудрість, але дуже мало людей, які володіють нею.

**

Людина, якій ти можеш довірити свою тайну – це людина, якій ти спокійно міг би довірити свою честь і яка зберігала би твою честь, як свою власну. Не можна довіряти тому, хто недостойний довіри й не можна ввіряти свої тайни тому, хто не відає про честь.

**

Людина, здатна контролювати свою мовуу – це той, кому не випадає стати рабом своїх власних слів.

**

Уміння берегти тайну й поважати чужі тайни – це достоїнство людини, яке безпосередньо пов’язане з волею й розсудком. І не варто думати, що людина слабої волі зможе зберегти секрет, і що наївна людина, яка не вміє думати, перш ніж щось сказати або зробити, зможе витримати й не відкрити свою чи чужу тайну.

**

Якщо людина продовжує довіряти свої тайни тому, хто вже не один раз її зраджував, то це слугує доказом відсутності у неї здорового глузду й невміння обирати справжніх друзів. Людина, серце якої набуло твердості й спокою у вірі, а очі навчилися бачити, не має дозволяти нікому й нічому обманювати себе по кілька разів!..

**

Там, де від людини вимагається дати якісь пояснення, вона має їх надавати. Але вона має виявляти максимальну обережність і не відкривати марно своєї сердечної скриньки й не розкривати свої тайни. Й ніколи не можна забувати, що ті, хто з приводу й без приводу роздають направо й наліво свої тайни, одного разу можуть стати причиною не лише своєї загибелі, але й загибелі всього суспільства.

**

Людина всіма силами має докладати зусиль, аби зберегти в таємниці свої власні секрети. Особливо, якщо це щось неприємне й у випадку розкриття не може принести якоїсь користі… Бо розкриття таких тайн може засмутити друзів і порадувати ворогів.

**

Серця сотворені ще й для того, аби берегти тайни. Розум – то замок, а воля – то ключ. І поки з цими замками й ключами все в порядку, ніхто не зможе дізнатися, що зберігають серця в своїх надрах…

**

Людина, яка розкриває тобі чужі таємниці, так само може розкрити твої тайни іншій людині. Тому не можна дозволяти таким людям дізнатися будь-що навіть про саму найменшу рису нашого характеру.

**

Серце нерозсудливої людини у неї на язику. А язик людини розумної в найвіддаленішому кутку її серця.

**

Ніколи не довіряй своїх секретів нерозумній людині. Навіть якщо вона не нашкодить тобі свідомо, то може нашкодити, бажаючи прислужитися тобі.

**

Є тайни, які стосуються окремих людей. Є тайни сімейні. І є тайни, які стосуються всього суспільства й нації… Розкриття чиєїсь особистої таємниці є приниженням честі тієї людини. Розкриття чиєїсь сімейної тайни – це приниження честі цілої сім’ї. А розкриття тайни суспільної – це приниження честі й достоїнства цілої нації. Бо тайна, поки вона залишається такою, є джерелом сили для того, кому вона належить, але варто їй розкритися, як вона обернеться на зброю в руках твого супротивника. Не даремно говорили наші предки: «Поки ти бережеш таємницю – вона твоя полонена. Але варто тобі її розкрити, як ти сам обернешся на її заручника».

**

Існує багато важливих справ, які принципово вимагають від людини уміння мовчати. Але невміння тих, хто ними опікується, берегти таємниці, робить усі зусилля безрезультатними й нерідко наражає цих людей на серйозну небезпеку. І це є особливо важливим, коли йдеться про інтереси нації!..

**

Якщо держава не змогла вберегти від ворогів свої тайни. Якщо армія дозволила ворогу дізнатися про тайни своєї стратегії. Якщо людина, яка взяла на себе велику місію, дозволила своїм ворогам і суперникам розкрити себе, то ні держава, ні армія, ні ця людина не зможуть мати успіху в своїх спробах.

Related Posts