Інтерв'ю

Фетхуллах Ґюлен: «Я завжди був проти насильницької зміни влади»

Фарід Закарія: Велике спасибі, пане Ґюлен, за те, що погодилися з нами зустрітися й відповісти на наші запитання.

Фетхулах Ґюлен: Вам спасибі.

Дозвольте мені почати із злободенної на сьогодні теми про спробу військового перевороту в Туреччині. Прем’єр-міністр Туреччини офіційно заявив про наявність безпосереднього зв’язку між Вами особисто й людьми, котрі підготували недавній переворот у Туреччині. Як би Ви відреагували на це твердження?

Вважаю, що потрібно терміново скликати міжнародну комісію для проведення незалежного, об’єктивного й ретельного розслідування. А якщо це мало місце, що я де б там не було обмовився про це усно, або ж було зафіксовано яку б там не було телефонну розмову, і якщо виявиться, що хоч одна десята частина того, що стверджується офіційними особами, є правдою, то можна сказати, що так. вони мають рацію і тоді покірно схилю голову й буду готовий до того, що мене заарештують і якнайсуворіше покарають. Але я з усією відповідальністю заявляю, що ні усно, ані за допомогою телефонного зв’язку ні з ким і ніколи не обговорював це питання. Тепер, коли минув час, можна припустити думку, що серед цих людей могла бути певна кількість наївних осіб, котрі симпатизують мені або ж виглядають таким чином. Можливо, що їх змусили взяти участь у цих подіях або під погрозами або за якусь винагороду. Все це лише припущення: я не знаю, що сталося достеменно, й не можу додати що-небудь ще. Однак той факт, що через лічені години після спроби перевороту тисячі чоловік було звільнено із займаних посад, схиляє до думки про те, що якісь списки цих людей було підготовлено заздалегідь і комусь просто вкрай потрібен був певного роду сценарій для втілення своїх задумів у життя. Здоровий глузд і совість людини навівають цю думку.

Той факт, що через лічені години після спроби перевороту тисячі чоловік було звільнено із займаних посад, схиляє до думки про те, що якісь списки цих людей було підготовлено заздалегідь і комусь просто вкрай потрібен був певного роду сценарій для втілення своїх задумів у життя. Здоровий глузд і совість людини навівають цю думку

Прем’єрміністр і його оточення виступили з гучною заявою про те, що змовники захопили очільника Генштабу і йому було велено вступити з Вами в прямий контакт і нібито Ви мусили переконати його підтримати путчистів. Чи так це? Чи було у Вас послання для очільника Генштабу? Чи пропонували Ви переговорити з очільником Генштабу?

Думаю, що в першу чергу про це потрібно запитати самого очільника Генштабу. Чи говорив я з ним по телефонному зв’язку, чи послав я йому повідомлення через кого-небудь або ж чи обмінювалися ми з ним будь-якими письмовими й підписаними документами? Всі ці запитання потрібно в першу чергу адресувати безпосередньо йому. Я знайомий з ним тільки заочно, і наскільки я можу судити з боку, він чесна людина. Вважаю, що він не говоритиме того, що суперечить істинному стану речей. З цього погляду запитання було б правильніше адресувати безпосередньо йому, і якщо ж з’ясується, що був якийсь сценарій, то мусить бути проведено ретельне розслідування цієї справи.

Хто ж стоїть, на Вашу думку, за організацією спроби державного перевороту?

Як вважає дехто, за цим можуть стояти якісь ультранаціоналістичні сили, які на передній план виставили людей, начебто релігійно налаштованих, з метою їхньої ж демонізації. Все це з думкою про те, що ця спроба могла б отримати масову народну підтримку. Так принаймні думає дехто. Насправді ж, як зауважив сам президент: «це було подарунком від Господа, відтепер ми з легкістю зможемо робити все, що схочемо».

Ви вважаєте, що за спробою державного перевороту міг стояти сам президент Ердоган?

Я б розцінював таке твердження як досить поспішне. Тобто, навіть якщо уявити собі на секунду що він є моїм заклятим ворогом, спраглим моєї крові, я все одно побоюся Бога висунути проти президента таке звинувачення. Пам’ятаючи водночас про те, що мені доведеться тримати відповідь перед Богом.

Але Ви при всьому водночас не заперечуєте, що багато осіб, що брали участь у спробі перевороту, могли бути з числа тих, хто співчуває Вам і Вашим ідеям?

Я допускаю що серед цих людей могли бути ті, хто симпатизує, проте ж, я б охарактеризував таких осіб як зрадників нації, як людей, котрі зганьбили мої цінності, які я просував усе своє життя. Оскільки при кожному військовому перевороті мені особисто довелося терпіти від їхніх наслідків. Я завжди виступав проти насильницької зміни влади, бо протягом усього свого життя мені довелося випробувати тяготи і злигодні, пов’язані з переворотами. Я залишаюся при думці, що військові перевороти не приносять з собою нічого доброго. Будь-які путчі ведуть до розбрату, роз’єднання і дезінтеґрації, є причиною взаємної ненависті й ворожнечі. Крім того, все це вкрай неґативно позначається і на наступних поколіннях, якраз так, як це нині відбувається в Туреччині. З цього погляду, як мені підказує здоровий глузд, я завжди був проти будь-яких переворотів і проклинав їх. Я проклинаю тих людей, котрі вчинили цю спробу перевороту проти демократії, свободи і республіки. Така моя позиція.

Я завжди був проти насильницької зміни влади, бо протягом усього свого життя мені довелося випробувати тяготи і злигодні, пов’язані з переворотами. Я залишаюся при думці, що військові перевороти не приносять з собою нічого доброго. Будьякі путчі ведуть до розбрату, роз’єднання і дезінтеґрації, є причиною взаємної ненависті й ворожнечі. Крім того, все це вкрай неґативно позначається і на наступних поколіннях, якраз так, як це нині відбувається в Туреччині. З цього погляду, як мені підказує здоровий глузд, я завжди був проти будь-яких переворотів і проклинав їх. Я проклинаю тих людей, котрі вчинили цю спробу перевороту проти демократії, свободи і республіки. Така моя позиція

Уряд стверджує, що Ви створили якусь «паралельну державу», що Ви стоїте за цілою мережею освітніх установ, де має місце так зване промивання мізків, люди , що підтримують Вас, проникли в державний апарат, правоохоронні органи й навіть до армійських структур. Він також побоюється, що такий стан справ може бути небезпечним для держави. Що б Ви могли сказати з цього приводу?

Цілком нормально, коли громадяни своєї країни займають ті чи інші посади у структурах своєї держави. Вони по праву є невід’ємною частиною турецького народу і вважають себе народом Анатолії. Всі вони люди Анатолії. Ця країна (Туреччина) так само належить їм, як вона належить і іншим громадянам. Знаю я цих людей чи ні, це вже питання іншої площини. Я не можу знати про те, хто, які посади займає в системі державного устрою.

З’ясуймо ще раз, офіційні особи Туреччині далі стверджують про те, що лояльні Вам люди проникли в систему державного устрою, армію і правоохоронні структури на Ваш заклик і [за Вашим] наполягання намагаються дестабілізувати уряд Ердогана. А Ви стверджуєте, що це не так?

Я не вважаю, що таке взагалі можливо уявити, як я вже зауважив, певні сили розробили якийсь сценарій державного перевороту і люди, що підтримують їх, втягли до цієї справи ще пласт народу. Все це більше схоже на голлівудський блокбастер, ніж на державний переворот. Повторююсь, що те, що відбувається, дедалі більше нагадує заздалегідь підготовлений план, коли владі потрібні підстави для здійснення тих задумів, які були намічені заздалегідь. Зауважте, я кажу про це виважено, я не стверджую достеменно.

За підсумками опитування громадської думки, проведеного в Туреччині, більшість респондентів висловилися на користь того, що за спробою військового перевороту стоїте саме Ви. Також переважна більшість опитаних виступають за Ваше повернення в країну і Ваше судове переслідування. Що Ви відчуваєте з приводу цього?

В умовах коли опозиційна преса цілком і повністю відрізана від висвітлення будь-яких подій, коли не залишилося жодного ЗМІ не підконтрольного державі, й коли вигідний владі інформаційний потік не припиняючись ллється з екранів телевізора, радіо, газет і журналів, зовсім не доводиться дивуватися такого роду підсумкам опитувань громадської думки.

Чи хотіли б Ви повернутися до Туреччини?

Моє повернення в країну та цьому етапі може лише погіршити ситуацію, що склалася, й перетворити її в зовсім нерозв’язну проблему. Вони (влада Турецької Республіки) підуть на все. Але якщо вони зможуть навести неспростовні докази хоча б по одній десятій частині того, що вони твердять, і силою привезти мене в країну, то я не зможу що-небудь додати до цього. Але питання в тому, чи зможуть вони це зробити з дотриманням усіх встановлених законом процедур. Сподіваюся на Бога в тому, що люди не підуть на таке відверте нехтування всіма нормами і законами.

Чи не хочете Ви що-небудь передати пану Ердогану?

Я можу лише молитися про те, щоб він не постав перед Господом з усіма цими гріхами, які вчинено й далі чиниться.

Велике Вам спасибі, пане Ґюлен.

Нема за що, я дякую Вам, що приїхали.

Related Posts